Serbest Piyasada birbirleriyle rekabet eden  Evden Eve Nakliye işletmeleri genelde hepsi aynı gibi görünse de bazıları kendilerine özel /orijinal hizmetler geliştirerek rakipleri karşısında üstünlük sağlayabilmektedirler. Evden Eve Nakliye hizmeti sunan işletmelerin kalite anlayışı, müşteri beklentileri, hizmet standartları, işe gösterilen titizlik ve en önemlisi MÜŞTERİLERE VERİLEN GÜVEN DUYGUSU  büyük  önem arz etmektedir.

Müşterilere verilecek GÜVEN duygusu Evden Eve Nakliye hizmeti sunan işletmenin tercih edilebilirliği konusunda en önemli unsurdur. Nakliye işletmesi müşterilerine

-       sosyal güvenlik ve

-       malların maddi güvenliği

olmak üzere iki konuda güvence vermek zorundadır. Bu zorunluluk yasalar tarafından güvence altına alınmış olsa da en doğru olan Evden Eve Nakliyat işletmelerinin Kurumsal Kimlikleri ile bu güvenceleri müşterilerine sunmalarıdır.

İşletmelerin müşterilerine verecekleri Güven duygusu uzun ve meşakkatli çalışmalarla oluşturulmakta olup , özen gösterilmesi ve kesintisiz emek verilmesi gereken bir süreçtir.

Güven konusuna gösterilen hassasiyet konusunda  müşterileri  haberdar etmek , güven duygusunun haricinde oluşturulan yenilikler ve farklılıklar konusunda müşterileri bilgilendirmek, algı yönetimi oluşturmak  önemlidir.  Tüm bu faaliyetler yardımıyla kurumsal işletme ile tüketici arasında bir bağ oluşturabilmek “Evden Eve Nakliyat işletmelerinin büyüme sürecinde ” önemli mesafeler alınmasını sağlayacaktır.